Gdzie umieszczać reklamy AdSense

Dobre umieszczenie reklamy AdSense w treści strony ma kluczowe znaczenie dla jej skuteczności — obok odpowiedniego schematu kolorystycznego i wyświetlania reklam pasujących do treści (lub zainteresowań czytelnika).

Dlatego w internecie można znaleźć całą masę różnych poradników odnośnie tego, które lokalizacje dla reklamy są najlepsze. Warto się nimi sugerować, ale nie bezmyślnie. W przypadkach konkretnych witryn jedne ustawienia będą pasować lepiej, niż inne, statystycznie najlepsze ze wszystkich.

Ogólne zasady ustawienia reklam AdSense są jednak niezmienne. Ja bym wymienił przede wszystkim te dwie.

1. Above the fold, czyli na pierwszym ekranie

Jeśli strona wymaga przewijania (a która dzisiejsza strona internetowa tego nie wymaga? 😉 ), reklama powinna być umieszczona na tej części strony, która widoczna jest od razu po załadowaniu. Bo odwiedzającego ze strony tracimy często już po kilku sekundach, gdy w pierwszym akapicie tekstu nie znajdzie tego, czego szukał.

2. Tam, gdzie patrzy (i klika) czytelnik

Czytelnik nie zauważy reklamy, jeśli będzie ukryta tam, gdzie nie zagląda — na przykład w stopce strony. To jedno z najgorszych miejsc do wstawiania reklam.

Dlatego reklamy powinny być położone tam, gdzie czytelnik patrzy. Moim ulubionym miejscem jest początek artykułu (jednostka oblana tekstem). Dobre miejsce na reklamy bywa w menu (bocznym lub górnym pasku), jeśli czytelnik z tego menu korzysta.

Łatwo można zmierzyć, gdzie ludzie klikają na stronie (trudniej jest zmierzyć, gdzie pada ich wzrok) i tę wiedzę warto jest wykorzystywać.

 

4 komentarze

 1. Markuz pisze:

  Polecam także wstawiać duże reklamy 🙂 Jest większa skuteczność niż w tych mniejszych.

 2. b0br pisze:

  Ja u siebie reklamę umieszczoną mam pod pierwszym postem, a także w sidebarze. Zastanawiam się jeszcze nad trzecią jednostką ale nie mam póki co pomysłu.

  • Rafał pisze:

   Możesz dać reklamę na koniec każdego wpisu.
   Najlepszy układ to dwie reklamy 300×250 obok siebie 🙂

 3. kamil pisze:

  Bardzo fajnie. Wydaj się być nawet logiczne. Ja mam pytanie, czy wiecie jak zoptyamilzwoać reklame aby wygladem nawiazaywała do bloga ? a nie wyglądała jak załadowny obrazke z innego ??

  I jeszcze do @Rafał, – jak stosujesz dwa razy 300×250 obok siebie ??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*