Sprawdzamy dopasowanie tematyczne reklam AdSense

Aby reklama AdSense miała szansę zarabiać naprawdę duże pieniądze, powinna być dopasowana tematycznie do tego, o czym jest Twoja strona internetowa. Albo do zainteresowań użytkowników.

Zazwyczaj dopasowanie tematyczne działa całkiem nieźle, ale niekiedy możemy obserwować reklamy, które wydają się być niedopasowane do strony. Tak było w przypadku jednego z moich czytelników, który napisał do mnie takiego maila:

Mam konto AdSense, mój pierwszy blog liczący dopiero 2 miesiące jest o finansach, w każdym razie reklamy tam się wyświetlające są dopasowane. Stworzyłem jednak niedawno nowy o książkach, niewiele myśląc dodałem reklamy z tego samego konta, za pomocą blogger.com więc bez problemów. Tylko tam również wyświetlają się reklamy banków, do tego linki tekstowe po angielsku, popełniłem gdzieś błąd czy może potrzeba czasu?

Nie znając adresu strony czytelnika, nie mogłem mu za bardzo pomóc, bo najlepiej byłoby w tym wypadku sprawdzić po prostu, jakie reklamy tam się pojawiają. Prawdopodobnie to, co on widzi, jest efektem targetowania behawioralnego. Google widzi, że on interesuje się kredytami i bankami, więc wyświetla takie reklamy nawet na jego blogu o książkach.

Jak więc to sprawdzić?

Najprościej będzie otworzyć nowe okienko przeglądarki w trybie porno (czyt. trybie prywatnym, czy jak to się tam nazywa) i obejrzeć reklamy. Jeśli są dopasowane do treści, to problem mamy z głowy. Jeśli nie są dopasowane, trzeba poprosić kogoś ze znajomych, by zrobił to samo. Jeśli i u niego nie są dopasowane, to prawdopodobnie nie są dopasowane do treści.

W takiej sytuacji dałbym Google’owi jeszcze kilka dni i ponowiłbym eksperyment za tydzień. Jeśli nic się nie zmieni, zacząłbym się martwić.

7 komentarzy

 1. Adam pisze:

  „W takiej sytuacji dałbym Google’owi jeszcze kilka dni i ponowiłbym eksperyment za tydzień. . Jeśli nic się nie zmieni, zacząłbym się martwić.” – Pozostaje tylko się martwić, czy można coś zrobić?

 2. Markuz pisze:

  Postaram się przetestować – Niejednokrotnie podczas przeglądania reklam na moich stronach widziałem reklamy dopasowane do moich wcześniejszych wyszukiwać w Google. Ciekawe czy to zwiększy w jakikolwiek sposób zarobki na stronie 🙂

 3. Agnieszka pisze:

  A jeżeli to trwa już ponad tydzień, i reklamy nadal są niedopasowane do treści bloga? Próbowałam wyłączyć opcję dostosowywania reklam do zachowań, ale po pierwsze: nie zauważyłam żadnej zmiany w ciągu ok. doby, a po drugie – może autorzy systemu AdSense są przekonani co do skuteczności takich reklam? Tylko jeżeli na co drugim blogu lifestyle’owo-modowo-domowo-kulinarnym widzę reklamy sztabek złota, to trudno mi w to uwierzyć. ?

  • admin pisze:

   Skoro wszędzie wyświetlają Ci się reklamy sztabek złota, to prawdopodobnie wynika to z dopasowania reklam do Twoich zainteresowań na innych blogach. Jak napisałem w artykule, sprawdź to przeglądarką w trybie prywatnym.

 4. Łukasz pisze:

  U mnie 75% reklam wyświetla się dopasowanych, niestety reszta jest mocno od czapy, czasem łapią się jednego słówka z tekstu, a czasem są totalnie oderwane od rzeczywistości.

  Ale to i tak nieźle – poza sezonem reklamy w mojej tematyce praktycznie wymierają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*