Kiedy warto blokować reklamy?

Każdy szanujący się system reklamy kontekstowej powinien dawać możliwość blokowania reklam wybranych serwisów. W AdSense taka możliwość oczywiście jest, występuje pod nazwą filtra reklam konkurencyjnych.

Osobiście uważam, że z filtra należy korzystać wyłącznie w szczególnych przypadkach. Według mnie, nie jest to narzędzie służące do poprawy zarobków, a może je wręcz obniżyć.

Kilka słów na ten temat pojawiło się tydzień temu na blogu Inside AdSense. Chciałbym odnieść się szczególnie do kilku fragmentów tekstu, który napisany został jako rozprawiający się z mitami o blokowaniu reklam. Tłumaczenie moje.

Mit: Jeśli zablokuję niskopłatne reklamy, będę zarabiać więcej pieniędzy.
Nawet jeśli konkretna reklama przyczynia się do niewielkiej części Twojego zarobku, zablokowanie jej zapewne spowoduje wyświetlanie reklam generujących mniejsze zarobki. Zawsze będziemy wyświetlać reklamy zarabiające najwięcej, więc jeśli reklama pojawiła się na Twojej stronie, to znaczy że była najskuteczniejszą ze wszystkich dostępnych.

Sporo osób uznaje filtr reklam konkurencyjnych za dobrą metodę do zwiększenia zarobków z AdSense. Ci ludzie uważają, że blokowanie słabo płatnych reklam spowoduje, że nie będą się one tam wyświetlały, a zamiast nich będą się pojawiać lepsze reklamy.

To oznacza ni mniej ni więcej, że ktoś nie rozumie, jak działa system wybierania reklam w AdSense. Albo nie rozumiem tego ja, albo ci ludzie.

Według mojej wiedzy, AdSense dobiera najlepsze reklamy w oparciu o szereg kryteriów, przede wszystkim dopasowanie do treści i do zainteresowań. Ale to tylko jest wskazówka do wyłonienia potencjalnie najlepszych reklam, bo i tak analizowana jest skuteczność każdej z nich. Ostatecznie, na stronie pojawiają się wyłącznie te reklamy, które dają najlepszy eCPM i nie odstraszają użytkowników.

Skoro tak, blokowanie reklam, które już się pojawiają, nie może przynieść wzrostu zarobków. Zresztą nieco niżej w artykule czytamy:

Mit: Zablokowałem trochę reklam kilka dni temu a moje zarobki wzrosły. A zatem zablokowanie reklam pomogło we wzroście zarobków!Zarobki w AdSense mogą podlegać ciągłym zmianom. Dochód zależy od szeregu zmiennych, począwszy od ruchu na stronie, do zmian stawek licytowanych przez reklamodawców. Bądź ostrożny zakładając, że korelacja oznacza związek przyczynowo-skutkowy!

Jak wyjaśniliśmy w tym artykule na Help Center, dobieramy reklamy dla treści i użytkowników. Reklamy, które Ty widzisz, niekoniecznie są widoczne też dla innych użytkowników strony (np. ze względu na dopasowanie do zainteresowań i geotargeting). Zatem reklamy, które wydają się niezwiązane tematycznie dla Ciebie jako wydawcy, mogą być najbardziej wartościowe dla użytkownika przeglądającego stronę.

Kiedy więc warto korzystać z filtra reklam? Zacytowany wpis podaje trzy przykłady:

 • blokowanie reklam z konkretnych kategorii, które nie pasują Ci do witryny (np. polityka, religia), choć do tego celu służy już nie sam filtr pojedynczych reklam (URLi), tylko kontrowersyjnych kategorii,
 • blokowanie reklam pojedynczych firm, z którymi masz umowę bezpośredniej sprzedaży reklamy — to jest w 100% rozsądne,
 • blokowania reklam rzeczywistych, bezpośrednich konkurentów Twojego serwisu.

A Wy coś jeszcze blokujecie?

7 komentarzy

 1. Łukasz pisze:

  U mnie jest problem, że nie zawsze chcą się wyświetlać tylko reklamy rowerowe. Nie wiem od czego to zależy. Wchodzę na stronę (czysta przeglądarka) i pojawiają się rowerówki, odświeżam – a tu jakieś dziwne.

  Ja wywalam wszystkie reklamy, które ewidentnie są nastawione na szeroką publiczność (Ikea, Biedronka, Coca-Cola i tym podobne). Może źle robię, ale kto w to klika na blogu o rowerach…

  • Może być tak, że po prostu brakuje reklam z tematyki rowerowej. Ja długo działałem głównie w finansach i nigdy nie przyszło mi do głowy, że mogą pojawić się reklamy niezwiązane z tematem. Dopiero kiedy wszedłem również w tematy medyczno-zdrowotne okazało się, że reklam często brakuje. Nawet jeśli mam identyczny layout jak na stronie finansowej i ruch ma taki sam charakter (czyli 95% z Google), to okazuje się, że na stronie finansowej jest kilka razy więcej kliknięć niż na zdrowotnej.

   Co do wywalania reklam, to przy średnim i dużym ruchu (powyżej kikuset odsłon dziennie) nie ma to sensu. Google samo stwierdzi, że w te reklamy nikt u Ciebie nie klika i je ukryje. Warto wiedzieć, że oprócz oceny witryny Wydawcy (czyli twojej), Google prowadzi też system ocen reklamodawców – jeśli któryś ma słabe kreacje albo są niedopasowane do strony docelowej, to nie będzie ich wyświetlać.

 2. Damian pisze:

  Co to znaczy czysta przeglądarka? Tryb porno? Bo może wydaje ci się czysta a tak naprawdę google coś tam z niej wzięło i dopasowuje reklamy pod zainteresowania?

  Druga opcja jest taka że brakuje reklam w tej tematyce…

  • admin pisze:

   @Damian: ale co mogło Google z niej wziąć? Adres IP, rozdzielczość ekranu i nazwę przeglądarki? W dzisiejszych czasach to dużo za mało, by identyfikować użytkownika, dlatego robi się to za pomocą cookie.

 3. Sylar pisze:

  Sprawdziłem na stronach blokując wszystko a zostawiając tylko jedną kategorię, nadal wyświetla reklamy na podstawie historii. Test przeprowadziłem na kilku niepowiązanych ze sobą komputerach i adresach IP.

 4. basia kowalska pisze:

  prosze mi powiedziec czy reklamy erotyczne ktorych wczesniej nie bylo mogly sie pojawic dlatego ze moj maz kozystal z takich stron prosze o odpowiedz

  • admin pisze:

   @basia: teoretycznie w AdSense nie ma reklam serwisów erotycznych. Ale jeśli chodzi o inne formy reklamy, to i owszem, mogły się pojawić dlatego, że takie strony były odwiedzane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*